Mindfulness pro děti

I kosmonauti prožívají emoce

Děti si se svými emocemi často neví rady. Také bývají ve stresu, stejně jako my dospělí. Proto v Bublinkách díky mindfulness rozvíjíme nejen emoční inteligenci.

Mindfulness (do češtiny se překládá jako všímavost nebo bdělá pozornost) pomáhá dětem i dospělým lépe se soustředit na to, co právě děláme, co se děje okolo nás nebo v nás. Je výborným pomocníkem, když se chceme uklidnit, snadněji usnout, zmírnit vztek, hněv i strach. Pomáhá nám lépe rozumět sobě samým a tím si budovat lepší vztahy ke svému okolí.

Techniky jsme v minulém roce zkoušeli na oblíbených seminářích Letem mým vnitřním světem. Ze zpětných vazeb od dětí i jejich rodičů víme, že techniky opravdu fungují a díky nim se děti umějí lépe orientovat v jejich vnitřním světě. Největší pochvalou pro nás je, když si techniky pro děti zkoušejí doma i rodiče a spoustu z nich se stalo nedílnou součástí například jejich dojíždění do práce.

 
 
zeleny1_1-8.png
zluty1_1-8.png
 
 

“Když stojíme s holkama v koloně, uděláme si 10 prstů vděčnosti. Linda předhání Sáru, kolik věcí, za které je vděčná, vyjmenuje. I v zácpě tak trávíme kvalitní společný čas.”
maminka Lindy 4 roky a Sáry 6 let

“Eriček každé ráno spěchá s jeho hrníčkem do kuchyně, aby si vypil sklenici odvahy. Pracujeme tak se strachy ze zubaře nebo testu ve škole. Díky, za to, co děláte!.”
maminka Erička 7 let

“Vaše techniky mindfulness ze semináře Letem mým vnitřním světem máme vyvěšené na ledničce. Když řešíme složitou situaci, vracíme se k nim. Navíc je nepoužívají jen děti, ale obohacujeme se i my.”
maminka Kubíka 6 let a Klárky 8 let

 
 
ruzovy1_1-8.png
modry+1-8.png
 
 

A pro koho jsou techniky mindfulness určeny?

PRO ÚPLNĚ VŠECHNY! Bez rozdílu věku nebo pohlaví. Z našich zkušeností vyplývá, že děti v mladším školním věku technikám rozumějí lépe. Vědí, proč se dělají jednotlivá cvičení a samy si v nějaké náročné situaci vzpomenou na jednotlivé techniky. U mladších dětí mindfulness zapojujeme “mimochodem” a zkoumáme, jak reagují.

profesion%C3%A1ln%C3%AD+p%C5%99%C3%ADstup.jpg

V Bublinkách máme také zkušenost takovou, že předškolní děti samy sobě více věří, nebojí se neúspěchů a do všeho se pouští s energií a nadšením. Nástup do školy k povinnostem bývá pro většinu dětí opravdu velmi náročný. Když si poté nesednou nové rituály, školní úkoly, dojíždění, noví kamarádi, paní učitelka a další faktory, může to způsobit nepříjemné trable. Proto nejčastěji pracujeme právě s dětmi v mladším školním věku.

S mindfulness pracujeme skrz naskrz našimi kurzy. Techniky se objevují u Mini Bubbles i Little Bubbles. Rozhodli jsme se ale školní děti School Bubbles s touto pomůckou seznámit více, a proto jsme otevřeli 90 minutové lekce, kde se děti seznámí hravou formou s technikami mindfulness a probudí všech pět smyslů při hravé józe. Vyzkoušíme jednoduché techniky a cvičení, která pomáhají lépe se soustředit, zvládat náročné emoce a situace, poradit si s únavou i lépe porozumět sobě a lidem okolo sebe.

materi%25C3%25A1ly.jpg

V průběhu kurzu se naučíme základní techniky, které pomáhají dětem „zakotvit se“. Využijeme k tomu dech, tělo a zvuky, které nás obklopují. Zároveň si popovídáme o tom, kdy a jak je vhodné cvičení dělat. Program průběžné prokládáme jogovým cvičením. Navíc od nás děti dostanou obrázkový seznam mindfulness technik. Můžete pak moci v situacích které nastanou, dětem laskavě mindfulness připomenout a děti budou mít šanci zvládat tyto náročné situace jinak.

Chcete důkaz místo slibu? Stáhněte si naše dva taháky pro děti a dospělé a vyzkoušejte si techniky všímavosti na sobě.