Tiny Bubbles

Vím, že spoustě z vás je naše bublinková filozofie velmi blízká. Jsem moc ráda, že vás inspirujeme a motivujeme. Jak jste si určitě všimli, občas s vámi sdílíme i naše „domácí“ videa, na kterých s Aničkou, mou roční dcerkou, cvičíme nebo si hrajeme s angličtinou. Zajímá vás, jak na to? Ukážu vám pár tipů a triků, které máme rády my a které nám fungují. A hlavně – když dočtete až dokonce, dozvíte se jedno překvapení!

Aničce byl v květnu 2019 rok a anglicky na ni mluvíme od narození. Hlavním jazykem pro nás sice zůstává čeština, ale básničky, písničky, říkanky a hry propojujeme často i s angličtinou. Angličtinu zbožňuju! Máme s manželem část rodiny i spoustu kamarádů, se kterými mluvíme anglicky, a taky dost často cestujeme. A když cestujeme, máme pravidlo, že mluvíme pouze anglicky.

ruzovy1_1-8.png

Přáli bychom si, aby byla angličtina pro Aničku přirozená a nemusela se trápit ve škole biflováním slovíček. Počítáme i s tím, že nám časem sama řekne, že jí to nedává smysl, a v tom případě ji nutit nebudeme. Zatím si ale s angličtinou užíváme spoustu zábavy.

Jak na to? Musí to bavit hlavně vás a taky je tomu potřeba věřit! Jestli nejste jazykoví nadšenci a v angličtině jste skončili u druhé lekce, úplně to nedoporučuji. Ale – zase se nebojte na děti mluvit v angličtině, i když není vaše jazyková vybavenost stoprocentní. Je důležité, abyste nebyli jediným zdrojem jazyka, se kterým se dítě setká. Podívejte se společně na nějaká videa, básničky, písničky nebo takzvané „playdates“, kdy za vámi zavítá rodilý mluvčí a s dětmi si hraje nebo dělá nejrůznější aktivity.

modry+1-8.png

Kdy? Co nejvíc! Ideálně každý den, pár minut. Zapojujte angličtinu denně třeba ve formě písniček či básniček nebo prohlížení knížek. Nemusí to být ohraničená hodina každou středu dopoledne. Důležité je, aby se děti s jazykem seznamovaly přirozeně, nenásilně a aby je to bavilo. Zkuste tedy cizí jazyk zapojovat v momentě, kdy dítě není ospalé, ale kdy vnímá, je dobře naladěné. A vy taky!

Mrkněte se na video, kde vám prozradím, co a jak funguje nám. Najdete v něm autentické básničky a písničky a odkazy na užitečné materiály a pomůcky. 

Naše tipy a triky, které najdete ve videu

Pink box

Růžová krabice je krabice, ve které máme hračky, knížky a hry v angličtině. Kdykoli se Anička rozhodne zkoumat její obsah a podávat mi předměty, které jsou uvnitř, začnu na ni mluvit jen v angličtině. 

Knížky

zluty1_1-8.png

Anglických knížek máme doma asi 70. Možná vám to přijde hodně, ale když já si nemůžu pomoct. Ráda nakupuji tady:

  • English Books for Children - server, kde jsou nádherné publikace a velmi příjemná komunikace s majitelkou

  • Budget Books ve Spálené ulici v Praze – neuvěřitelně veliký výběr za nízké ceny

  • Petr Horáček – můj nejoblíbenější autor, jeho knížky jsou tak nádherné, že máme snad už úplně všechny, navíc má překrásné ilustrace a každý příběh v sobě nese nádherné poselství

Knížky čteme během celého dne nebo si povídáme o obrázcích, které vidíme. Vše jen v angličtině. Anička si je ráda prohlíží sama, a když přihlížím, komentuji, co vidím, zase jen v angličtině.

Písničky a říkanky

Obrovské množství písniček je na Youtube. Jsou horší a lepší. V autě nám neustále hraje album Frog Biscuits od Playground English, které je naprosto boží a písničky si broukám pořád. Naše oblíbená je Colors. Klasikou jsou Super simple songs, které jsou chytlavé a snadno zapamatovatelné. Snadno k nim najdete také texty. U nás frčí samozřejmě Baby shark, ke kterému je skvělý pohybový doprovod. Naše nejoblíbenější říkanka je We are going on a bear hunt.

Maňásek

Pořídili jsme také Lucy. Lucy je maňásek a také Aničky anglická kamarádka, která nás chodí navštěvovat. Mám ji schovanou ve skříni, abych zachovala „wow efekt“ a neomrzela nás. Přichází během dne v jakékoli situaci – když jíme, koupeme se, hrajeme si, jdeme ven. A když přijde, mluvíme jen anglicky, protože Lucy česky neumí. 

IMG_1592.jpg

Online kurz

Pokud potřebujete trochu sjednotit informace a zároveň se dozvědět něco o vědeckých poznatcích, které říkají, jak je opravdu snadné učit děti druhý jazyk, doporučuji online kurz Doublebubble. Petra vykládá o angličtině velmi mile, zajímavě a profesionálně. Nechybí odkazy na užitečné studie o bilingvní výchově dětí a hlavně - v kurzu je několik domácích videí, kde vidíte, jak to probíhá v praxi s dcerou Májou. To je naprosto kouzelné a inspirující. 

Tak co, jdete do toho taky?

zeleny1_1-8.png

Celé kouzlo tkví v tom, že se vždy snažím propojovat angličtinu s pohybem tak, jak to děláme v Bublinkách. Pohybem ji krásně vtáhnu do hry nebo příběhu. Všechny pohybové básničky a písničky se mnou Anička opakuje, zapojuje se a jsem přesvědčená, že i díky tomu si angličtinu zamiluje a lépe prožije. Vůbec na ni totiž netlačím, ale sama ukazuji nadšeně pohyb, vyprávím příběh nebo si prohlížím knížku. A jak všichni dobře víme – děti po nás rády opakují. Takže je to opravdu takhle jednoduché.

IMG_2460.jpg

A co to všechno znamená? Rozhodla jsme se, že pro vás otevřu kurz Tiny Bubbles pro děti kolem jednoho roku a vás, jejich rodiče. Kurzy povedu já s Aničkou. Budeme se potkávat jednou týdně, a to každé úterý v 9:30 v Jóga Letná. Připravím si pro vás vždy spoustu písniček, básniček, ale také cvičení, které prohloubí váš vztah a bude bavit vás i děti. Není potřeba mít výbornou angličtinu, stačí na takové úrovni, abyste byli schopní dětem číst nebo opakovat básničky a písničky, které vám budu dávat také domů. Když budete mít inspiraci i na doma, určitě vás to pohltí stejně jako nás!

 

Co říkáte? Jdete do toho s námi?

 

Neuvěřitelně se těším, v říjnu to rozjedeme! Už nyní se již budete moct přihlásit do prvních kurzů pro ty úplně nejmenší, do té doby mi můžete napsat na tereza@littlebubbles.cz nebo se nebojte zavolat na číslo 728 770 546. 

 

Vaše Tereza