O co nám v Bublinkách jde

Mám v životě to štěstí, že mě má maminka vychovávala respektujícím přístupem, aniž by si uvědomovala, že mi dává do života jedno z nejcennějších bohatství. Měla jsem od mala velkou důvěru a zároveň jsem cítila velkou zodpovědnost za svá rozhodnutí i činy. Věděla jsem, že když budu podvádět, podvedu jen sama sebe. Když budu lhát, pak to bude mrzet jen a jen mě. Bylo mi jasné, že i když jsem malá a možná toho málo vím, chovat se čestně a ohleduplně k ostatním je něco, co je opravdu důležité a klíčové pro úspěšný život. Tenhle přístup mi je tak vlastní, že když jsem absolvovala kurz “Respektovat, být respektován”, divila jsem se, s jakým “wow efektem” a překvapením účastníci hltali tipy a triky, jak být lepšími rodiči. Spoustu věcí slyšeli vůbec poprvé a byli až skoro udiveni, že lze s dětmi komunikovat jinak než stylem “cukr a bič” nebo “dovolím ti všechno na světě, hlavně nezlob”. Bylo a je mi to líto. Každopádně jsem ráda, že takhle úžasné kurzy existují a že na sobě můžeme tímto směrem pracovat.

Zajímá vás, jaká je filozofie bublinek a co všechno se v lekcích děti mohou naučit? Cvičení s výukou jazyka nemusí být jen nudné trénování krkolomných pozic a biflování slovíček.

Není tajemstvím, že filozofie Bublinek vychází právě z tohoto přístupu. Možná by se hodilo říct, že vychází z myšlenky, že každé dítě je jedinečné a výjimečné. Za tím si stojím a to je prostě fakt. Co dalšího skrývá naše bublinková filozofie? Co je pro nás důležité a přes co prostě nejede vlak?

 

BuBBlnum_blue_1.png

1.Při lekcích nesoutěžíme.

Jsme přesvědčeni, že každý, kdo dělá něco pro sebe a své tělo, je vítěz. Soutěžení a činností zaměřených na výkon mají děti v životě až až. Chceme, aby Bublinky byly místem, kde není nikdo poražený a kde soutěž probíhá stylem “pozoruji sám sebe a vnímám pokrok sám v sobě”. “Dokážu říct, co mi jde dobře a na čem potřebuji ještě pracovat”.

Celý bublinkový kurz provází náš pozdrav, a to “Jeden za všechny, všichni za jednoho” neboli “One for all, all for one”. Vzájemně se respektujeme a spolupracujeme. Není nikdo lepší nebo horší, protože naše hry jsou pouze nesoutěžní. Srovnáváme se jen sami se sebou v čase, ne s ostatními. Neřešíme, jestli je někdo pomalejší, hubenější nebo co má kdo na sobě. Jsme tým.

BuBBlnum_yellow_2.png

2. Děti povzbuzujeme a motivujeme.

Věříme, že pozitivní motivace je pohonem pro lepší pocit i lepší “výkony”. Výkony v tom slova smyslu, že děti mají radost z toho, co dělají a neúspěchy neberou jako prohru, ale jako cennou zkušenost.

BuBBlnum__grey_3.png

3. Uvědomujeme si, že každé dítě je jedinečné a výjimečné v jiné oblasti

Není univerzální recept na to, jak by se dítě mělo chovat a co by mělo dělat. Každé dítě je jiné. Není pravda, že někdo je lepší když mu jdou ve škole předměty jako matematika a čeština než ten, kdo lépe prosperuje třeba ve výtvarce a tělocviku. Jde o to, podporovat a oslavovat neutuchající dětský potenciál.

Všímáme si, že děti mnohdy s nástupem do školky či školy ztrácí důvěru v sebe samotné, najednou jim chybí sebevědomí. Začne je pohánět strach z neúspěchu a z toho, že něco nedokáží nebo že nebudou tak dobří jako ostatní. Kde se v nich berou takové pocity? V bublinkách nikoho nevyzdvihujeme, ani nesrážíme. Dobře víme, že každé dítě je jedinečné a výjimečné, každé má potenciál, a proto se snažíme podporovat právě ty oblasti, ve kterých se cítí nejlépe. Dělat chyby je normální, vždy se v nich pokoušíme najít nějaké ponaučení.

BuBBlnum_pink_4.png

4. Nikam nespěcháme, není důležitá kvantita, ale kvalita

Naše propracovaná metodika počítá s úkony, které by se děti měly naučit za jednu lekci. Víme ale, že každý den je jiný a nemá cenu se držet předepsaných struktur, řádů a systémů. Proto se nehroutíme z toho, když vše nejde podle plánu. Spíš dbáme na to, aby všechny cviky, které děti učíme, byly prováděny kvalitně a aby anglická slovní zásoba v nich déle zůstala zakořeněna.

V dnešním světe něco, co je hlavně pro nás, dospěláky, opravdu obtížné. Co bychom dali za to, kdybychom uměli vědomě relaxovat a našli si čas na meditaci? Na konci každé lekce s dětmi relaxujeme zachumláni v dece při světle svíček a s vonným olejíčkem. Učíme děti, jak zpomalit a rozpoznávat, co se to za zázraky skrývá uvnitř každého z nás.

BuBBlnum_purple_5.png

5. Děti neučíme, ale vedeme. Učíme se sami, jak lépe vést

Nejsme učitelé ani vševědoucí. Děláme chyby a stále se učíme. Spíš se pasujeme do role jakéhosi průvodce, který dětem ukazuje možnosti a cesty, kterými je možné se vydat. Respektujeme, když někdo bude chtít zahnout doprava a jiný doleva. Autoritativní, mocenský a dominantní přístup u nás nenajdete. Umíme si ale nastavit jasné hranice, kde se děti i my cítíme bezpečně.

Víte, proč si děti po bublinkových lekcích prozpěvují a pobrukují naše anglické básničky? Protože při hodinách používáme anglický jazyk spontánně tak, že si to děti vůbec neuvědomují, opakují po lektorovi, protože je to zajímá a baví.  Legrace je na prvním místě! Tak schválně, zkuste si říct pětkrát po sobě “purple turtle” nebo předvést "létající máslo" (butterfly). Děti díky tomu pozitivně reagují na anglická slovíčka, která pak zaslechnou, i když s jazykem nemají žádné zkušenosti.

BuBBlnum_orange_6.png

6. Vytváříme emočně bezpečné prostředí, kde se děti cítí dobře, neohroženě a samy sebou

Být někdy smutný, naštvaný nebo unavený je normální. Proto všechny tyto emoce respektujeme a povídáme si o nich. Jsme si jisti, že po bouřce vždy vysvitne slunce znova a proto víme, že tyto pocity zase přejdou. Nemá cenu se ale proti nim stavět na hlavu, ba naopak. Snažíme se s nimi skamarádit.

BuBBlnum_green_7.png

7. Respektujeme, že každý někdy nemá svůj den

Někdy se to prostě sejde - děti se špatně vyspí, ve školce se s nimi nebavila nejlepší kamarádka nebo ve škole zrovna chytly špatnou známku. Pak přijdou pozdě do Bublinek a nezbyde na ně jejich oblíbená podložka. Zkrátka všechno špatně a den b l b e c je tady. Komu se to nestalo? My to samozřejmě respektujeme, protože to sami známe. Proto do cvičení ani do žádných aktivit děti nenutíme.

BuBBlnum_pink_8.png

8. Úzce komunikujeme a spolupracujeme s rodinou.

Vy - rodiče, strejdové, tety, sourozenci, kamarádi, prarodiče - jste nejdůležitějším článkem mezi námi a dětmi. Víme, že děláte tu nejkrásnější, ale také tu nejnáročnější práci na světě. A i když toho někdy máte plné brejle, jste senzační. Nechceme po Vás tedy stoprocentní výkony. Chápeme, když jsou Vaše děti nemocné, jedete na dovolenou nebo se vám prostě nechce vystrčit paty z domu. Máme pro vás pochopení a jsme s vámi. Rádi sdílíme naše nápady, abyste mohli také cvičit doma a když budete potřebovat vyslechnout nebo poradit, uděláme to, co je v našich silách.

BuBBlnum_blue_9.png

9. Zajímáme se o všechny dětské postřehy a nápady a bereme vážně dětskou zpětnou vazbu

Neurážíme se, když nám vy nebo děti řeknou, že se něco nepovedlo. Snažíme se brát vážně všechny připomínky a zpětné vazby a děláme vždy to, co je v našich silách, abychom vyhověli všem. Už i nám došlo, že bohužel tuto superschopnost nemá nikdo, ale děláme vše proto, abychom se tomu alespoň přiblížili.

Děti jsou naší inspirací, nasloucháme jim a jejich nápady zapojujeme do lekcí a příběhů. Klidně se nám může stát, že při objevování vesmíru z ničeho nic přistaneme na planetě obydlené dinosaury. Z Vesmírné odysey je tak Cesta do Pravěku. Děti mohou svými nápady hodiny obohacovat a ovlivňovat tak děj příběhu

BuBBlnum_green_10.png

10.Děláme svou práci srdcem. Tečka.

tereza_sgn_01.jpg