O co nám v Bublinkách jde

Mám v životě to štěstí, že mě má maminka vychovávala respektujícím přístupem, aniž by si uvědomovala, že mi dává do života jedno z nejcennějších bohatství. Měla jsem od mala velkou důvěru a zároveň jsem cítila velkou zodpovědnost za svá rozhodnutí i činy. Věděla jsem, že když budu podvádět, podvedu jen sama sebe. Když budu lhát, pak to bude mrzet jen a jen mě. Bylo mi jasné, že i když jsem malá a možná toho málo vím, chovat se čestně a ohleduplně k ostatním je něco, co je opravdu důležité a klíčové pro úspěšný život. Tenhle přístup mi je tak vlastní, že když jsem absolvovala kurz “Respektovat, být respektován”, divila jsem se, s jakým “wow efektem” a překvapením účastníci hltali tipy a triky, jak být lepšími rodiči. Spoustu věcí slyšeli vůbec poprvé a byli až skoro udiveni, že lze s dětmi komunikovat jinak než stylem “cukr a bič” nebo “dovolím ti všechno na světě, hlavně nezlob”. Bylo a je mi to líto. Každopádně jsem ráda, že takhle úžasné kurzy existují a že na sobě můžeme tímto směrem pracovat.

Není tajemstvím, že filozofie Bublinek vychází právě z tohoto přístupu. Možná by se hodilo říct, že vychází z myšlenky, že každé dítě je jedinečné a výjimečné. Za tím si stojím a to je prostě fakt. Co dalšího skrývá naše bublinková filozofie? Co je pro nás důležité a přes co prostě nejede vlak?

 

BuBBlnum_blue_1.png

1.Při lekcích nesoutěžíme.

Jsme přesvědčeni, že každý, kdo dělá něco pro sebe a své tělo, je vítěz. Soutěžení a činností zaměřených na výkon mají děti v životě až až. Chceme, aby Bublinky byly místem, kde není nikdo poražený a kde soutěž probíhá stylem “pozoruji sám sebe a vnímám pokrok sám v sobě”. “Dokážu říct, co mi jde dobře a na čem potřebuji ještě pracovat”.

BuBBlnum_yellow_2.png

2. Děti povzbuzujeme a motivujeme.

Věříme, že pozitivní motivace je pohonem pro lepší pocit i lepší “výkony”. Výkony v tom slova smyslu, že děti mají radost z toho, co dělají a neúspěchy neberou jako prohru, ale jako cennou zkušenost.

BuBBlnum__grey_3.png

3. Uvědomujeme si, že každé dítě je jedinečné a výjimečné v jiné oblasti

Není univerzální recept na to, jak by se dítě mělo chovat a co by mělo dělat. Každé dítě je jiné. Není pravda, že někdo je lepší když mu jdou ve škole předměty jako matematika a čeština než ten, kdo lépe prosperuje třeba ve výtvarce a tělocviku. Jde o to, podporovat a oslavovat neutuchající dětský potenciál.

BuBBlnum_pink_4.png

4. Nikam nespěcháme, není důležitá kvantita, ale kvalita

Naše propracovaná metodika počítá s úkony, které by se děti měly naučit za jednu lekci. Víme ale, že každý den je jiný a nemá cenu se držet předepsaných struktur, řádů a systémů. Proto se nehroutíme z toho, když vše nejde podle plánu. Spíš dbáme na to, aby všechny cviky, které děti učíme, byly prováděny kvalitně a aby anglická slovní zásoba v nich déle zůstala zakořeněna.

BuBBlnum_purple_5.png

5. Děti neučíme, ale vedeme. Učíme se sami, jak lépe vést

Nejsme učitelé ani vševědoucí. Děláme chyby a stále se učíme. Spíš se pasujeme do role jakéhosi průvodce, který dětem ukazuje možnosti a cesty, kterými je možné se vydat. Respektujeme, když někdo bude chtít zahnout doprava a jiný doleva. Autoritativní, mocenský a dominantní přístup u nás nenajdete. Umíme si ale nastavit jasné hranice, kde se děti i my cítíme bezpečně.

BuBBlnum_orange_6.png

6. Vytváříme emočně bezpečné prostředí, kde se děti cítí dobře, neohroženě a samy sebou

Být někdy smutný, naštvaný nebo unavený je normální. Proto všechny tyto emoce respektujeme a povídáme si o nich. Jsme si jisti, že po bouřce vždy vysvitne slunce znova a proto víme, že tyto pocity zase přejdou. Nemá cenu se ale proti nim stavět na hlavu, ba naopak. Snažíme se s nimi skamarádit.

BuBBlnum_green_7.png

7. Respektujeme, že každý někdy nemá svůj den

Někdy se to prostě sejde - děti se špatně vyspí, ve školce se s nimi nebavila nejlepší kamarádka nebo ve škole zrovna chytly špatnou známku. Pak přijdou pozdě do Bublinek a nezbyde na ně jejich oblíbená podložka. Zkrátka všechno špatně a den
b l b e c je tady. Komu se to nestalo? My to samozřejmě respektujeme, protože to sami známe. Proto do cvičení ani do žádných aktivit děti nenutíme.

BuBBlnum_pink_8.png

8. Úzce komunikujeme a spolupracujeme s rodinou.

Vy - rodiče, strejdové, tety, sourozenci, kamarádi, prarodiče - jste nejdůležitějším článkem mezi námi a dětmi. Víme, že děláte tu nejkrásnější, ale také tu nejnáročnější práci na světě. A i když toho někdy máte plné brejle, jste senzační. Nechceme po Vás tedy stoprocentní výkony. Chápeme, když jsou Vaše děti nemocné, jedete na dovolenou nebo se vám prostě nechce vystrčit paty z domu. Máme pro vás pochopení a jsme s vámi. Rádi sdílíme naše nápady, abyste mohli také cvičit doma a když budete potřebovat vyslechnout nebo poradit, uděláme to, co je v našich silách.

BuBBlnum_blue_9.png

9. Zajímáme se o všechny dětské postřehy a nápady a bereme vážně dětskou zpětnou vazbu

Neurážíme se, když nám vy nebo děti řeknou, že se něco nepovedlo. Snažíme se brát vážně všechny připomínky a zpětné vazby a děláme vždy to, co je v našich silách, abychom vyhověli všem. Už i nám došlo, že bohužel tuto superschopnost nemá nikdo, ale děláme vše proto, abychom se tomu alespoň přiblížili.

BuBBlnum_green_10.png

10.Děláme svou práci srdcem. Tečka.

tereza_sgn_01x.png