Pryč s bacily

Když se řekne očista těla, všichni si zřejmě představíme hlavně proces čištění našich útrob. Už ve staré Indii ale věděli, že čistit je třeba i dutinu nosní. Staří Indové neměli žádné zázračné nosní spreje, ani nemohli chodit do solných jeskyní, zato si pravidelně proplachovali nos.

Tito jogíni se snažili při cvičení nemyslet na nic zlého. Když se jim ale špatně dýchalo nebo měli ucpaný nos, moc dobře jim to nešlo. Vymysleli proto očistu nosu, výplach nosní dutiny nebo také nosní sprchu či laváž nosu. V “jóginštíně” byste to také našli pod pojmem džala néti.

Na co je to dobré?

I když nemáte zrovna ucpaný nos a nesmrkáte ostošest, usazují se ve vašem nose drobné částečky prachu. Přijde vám divné si vyplachovat nos, když se stačí vysmrkat?

Jak to opravdu funguje

Zlobivé viry mají rádi kyselé prostředí, a to se díky vypláchnutí nosu změní, což se jim nebude líbit. Navíc se díky vodě vytvoří v nose vzduchoprázdno (voda zaplní prostor místo vzduchu), a to pomůže vysát nečistoty i z opravdu nepřístupných míst. A pamatujete, jak vás vždycky při ucpaném nose bolí i hlava a moc vám to nemyslí? Je to tak trochu pravda, protože výdechy nosem obecně ochlazují přední část vašeho mozku, ve které sídlí centrum celého rozumu. Tenhle větráček je tedy třeba udržovat čistý za každou cenu.

Jak na výplach nosu

K výplachu nosu se používá v podstatě teplá voda (37°C), kterou smícháte s obyčejnou kuchyňskou solí (cca 1 čajová lžička soli na 1 litr vody). Samozřejmě si vystačíte s jakoukoliv menší konvičkou, ale určitě je lepší pořídit si speciální konvičku, která padne přesně i do vašich malinkých nosních dírek. Roztok se pak pomocí této konvičky nalévá do jedné nosní dírky a druhou dírkou nechá vytéct ven (postup opakujeme i u druhé nosní dírky), díky čemuž dochází k čištění nosu. Je vhodné u toho pootevřít ústa, aby se voda nedostala, kam nemá (třeba do uší). Snadné, nemyslíte?

Jaké jsou zkušenosti Terky?

"Od dětství jsem trpěla na časté a ošklivé záněty dutin. Několikrát do roka jsem chodila na pálení sliznice, hrozili mi punkcí dutin a často došlo i na antibiotika. Téměř neustále jsem měla pocit plného nosu a všude posmrkávala. Zhruba před čtyřmi lety se mi poprvé dostala do ruky malá měděná konvička na výplach nosu. A už po pár dnech se stala neodmyslitelnou součástí mého ranního rituálu, stejně důležitá jako čištění zubů. Časem jsem konvičku vyměnila za praktickou větší plastovou s přesnou odměrkou na sůl. Sůl používám himalájskou a na cesty si ji beru vždy s sebou do krabičky. Téměř okamžitě se mi začaly záněty dutin vyhýbat, lépe se mi dýchá, což je u jógy a vlastně v celém životě nedocenitelné. Doporučila jsem konvičku již několika kamarádům a vždy mi říkali, že jim to zlepšilo život. Myslím si, že není potřeba čekat do dospělosti, nebo na chronické problémy s dutinami, když se dá s výplachem nosu začít už od dětství."

A jestli vás ani toto nepřesvědčilo, pak máme pro vás dokonce i video, ve kterém takovou nosní lázeň s konvičkou džala néti zvládla i Nelinka z Bublinek. A to úplně napoprvé!

U nás v kurzech nevadí, když jsou děti nemocné. Mohou zůstat doma a lekce si nahradit v jiném souběžně probíhajícím kurzu nebo vzít příště kamaráda.

Zdroje informací: Rhino Horn, Euro, Yogoviny, Yogapoint, Jóga Online, Jóga, Kairos, Magazín Zdraví