O Malé Józe

Rádi bychom v našem článku ukázali další tvář Little Bubbles a představili projekt Malá Jóga a její velké příběhy. Malá Jóga vznikla ze společné iniciativy kliniky rehabilitace FN Motol a České asociace dětské jógy. Cílem je zajistit onkologicky nemocným dětem vhodnou pohybovou aktivitu pod vedením zkušených lektorů, a to hlavně v době mimo hospitalizaci v nemocnici.

Co je Malá Jóga?

Malá Jóga je určena dětem, které se léčí s onkologickým či jiným chronickým onemocněním. Zároveň je prostředkem, jak tyto děti zapojit do běžné pohybové aktivity, i když nemohou být součástí kolektivu, a to hlavně z důvodu snížené imunity. Součástí komplexní péče jako takové je i rehabilitace - pohybová terapie, kterou se lektoři v rámci projektu snaží zajistit všem nemocným dětem hlavně v domácím prostředí.

Proč je cvičení s onkologicky nemocnými dětmi tak jiné?

Děti mohou být v průběhu léčby častěji obéznější, než byste čekali. Mívají tzv. měsíčkovitý obličej, kulatá bříška a tenké končetiny. To vše vlivem nejrůznějších léků, které jsou pro jejich úspěšnou léčbu nezbytné. Onkologicky nemocné děti mají často kulatá záda a tím i špatné držení těla. Mají suchou kůži a většina z nich nemá vlivem chemoterapie vlasy. Často se vyskytuje únava, objevují se poruchy pozornosti. A v neposlední řadě má dítě snížený počet bílých krvinek, což ohrožuje jeho imunitu. To vše a mnoho dalšího jsou důvody, proč vznikla Malá Jóga. Totiž aby přinesla nejen zlepšení fyzického stavu dětí, ale také motivaci a předávání pozitivních myšlenek a radosti.

Jak probíhá cvičení?

Dětská jóga je komplexní cvičení, které pomáhá rozvíjet fyzickou kondici a svalovou sílu, ale také koordinaci, stabilitu, smyslové vnímání. Pomáhá dechovým, trávicím a vylučovacím funkcím. Vychází z klasické jógy, probíhá formou her a je přizpůsobená věku a schopnostem dítěte. Cviky napodobují zvířata (zajíc, kočka, pes), rostliny (strom, květina) a předměty kolem nás (stůl, židle). Délka lekcí s onkologicky nemocnými dětmi je velice individuální a záleží na stavu malého pacienta. Některé děti zvládnou cvičit i několikrát týdně, některé jen několik minut.

Je třeba také zmínit, že pro projekt jsou vybíráni opravdu citliví a empatičtí lektoři, aby se rodina v jejich přítomnosti cítila dobře. Lektor je ten, kdo rozhoduje o vhodnosti cvičení a jejich používání, protože tak jako dbáme na potřeby dětí my v Bublinkách, i zde každé dítě zvládne něco jiného. Někdy je nutné improvizovat a lekci přizpůsobit dítěti a jeho potřebám. V každém případě je zásadní, aby se děti cítily dobře a pohodlně. Hlavním cílem je zlepšení kondice a obnovení hybnosti, posílení oslabených svalů a zlepšení držení těla. Jednou z nejvíce doporučovaných ásán je Kočka. Je to výborný cvik pro protažení těla, páteře i svalů podél páteře, masíruje orgány v břišní dutině a učí propojení dechu s pohybem (nahrbení a narovnání). Kočka slouží také jako prevence asymetrie, napřimuje páteř a hlídá správné postavení ramen. Kromě páteře se lektoři snaží rozvíjet i koordinaci a navracet rovnováhu. Po konzultaci s lékařem, rodiči i dítětem samotným, zařazují pro podporu senzitivního vnímání i masáže. Procvičují s dětmi plosky nohou i dech. A po každém cvičení je zařazena také pravidelná relaxace. Skoro jako se zdravými dětmi, že? Ale existují i pozice naprosto nevhodné pro onkologicky nemocné děti. Například kotrmelce, jóga v páru, pozice svíčky, zvedání rukou nad hlavu a mnoho dalších.

Co zažívají rodiče nemocných dětí?

V první řadě zmatek, protože nejsou schopni vnímat nic jiného, než to, že jejich dítě onemocnělo. Vyrovnávají se s realitou a strachem o život nemocného, ale i o zdraví celé rodiny. Jsou naštvaní na celý svět. I boj s těmito pocity patří mezi úkoly lektorů. Rodičům se snaží dodávat naději a hlavně je učí s nemocí žít. Mnohdy se stane, že si lektor vypěstuje s rodinou velmi blízký vztah.

I my jsme se do projektu zapojili a v dalším pokračování si tak můžete přečíst zkušenost naší zakladatelky Terky, pro kterou byla doslova výzva zkoušet vlastní bublinkovou jógu na dětech, které nemají to štěstí být zdravé. Příběh Verunky a dalších najdete přímo na stránkách Malé Jógy, kterou můžete také finančně podpořit. Díky vám tak bude možné proškolit další lektory a propojovat je s onkologicky nemocnými dětmi v místě jejich bydliště.

Zdroj fotografií: Malá Jóga