Rozhovor s trenérem indoor skydivingu

Zeptali jsme se Vaška z týmu Mad Ravens, který děti společně s Radkem provází akcí Staň se Větrníkem.

IMG_3352.JPG

Můžeš vysvětlit, co je indoor skydiving?

"Indoor skydiving je mladý sport, česky se mu říká: létání ve větrném tunelu. Ale i v tomto sportu se již pořádají závody a té nejzajímavější disciplíně se říká Dynamic flying, kterému se věnuje náš tým. Každý z nás musí mít perfektní dovednosti, jde totiž opravdu o setiny a centimetry. Při týmovém létání jde o rytmus, cílem je létat ve stejném tempu, aby to vypadalo hezky. Závodník nepotřebuje nic jiného než kombinézu a helmu. Speciální vybavení je navrženo tak, aby ho vzduch co nejlépe obtékal, aby měl závodník co nejlepší cítění proudění vzduchu, který nás doslova zvedá. Létání nám rozvíjí prostorovou orientaci, využíváme pohybu ve 3D prostoru, ve všech možných polohách. Tunel má nejčastěji rozměr kruhu s průměrem přes 4 metry a na výšku 10 metrů a více, v Evropě se jich za posledních pět let postavilo více než dvacet. 

Jak létání trénujete?

Trénink počítáme na odlétané hodiny, je to podobné jako když si potápěč zapisuje délky ponorů. Ve zkutečnosti ale tréninkem strávíme mnohonásobně více než jen ten čistý létací čas v tunelu. Je za tím spousta teorie, rozborů předchozích tréninků, psychické  a fyzické přípravy.

Může se to naučit kdokoliv?

Samozřejmě, momentálně jsou dvě cesty. Buď se, stejně jako všichni z našeho týmu, necháte na nějakou dobu v tunelu zaměstnat a neděláte nic jiného. Nebo si připravte větší obnos peněz. Abyste se naučili létat, potřebujete s trenérem odlétat alespoň 50 hodin, což se dá při střední intenzitě tréninku stihnout za rok. Začíná se létáním na malé rychlosti - na menším výkonu větrného tunelu. Tím na jednotlivé prvky vznikne více času, protože létání je pomalejší, a lépe se tak cvičí správná technika. Říkáme tomu létání na low-speed, které je potřeba zvládnout, před létáním na high-speed. Prostě krok za krokem, jako v každém jiném sportu. V dalším kroku si sportovci hledají parťáky, kteří jsou na podobné úrovni a začínají trénovat spolu ve dvou. Je to podobné jako s tancem v páru, pokud nejste profíci, bude vám trvat, než se sehrajete. Jde také o překonání strachu a vybudování důvěry. Vědět, že ten druhý do vás v plné rychlosti nenarazí, protože jste se špatně domluvili nebo se spletl. Než se člověk dostane k létání ve čtyřech, může to být i pár let.

Je létání vhodné pro děti?

Indoor skydiving je komplexní disciplína, stejně jako například gymnastika. Vyžaduje od sportovce všestrannost a proto se s tak komplexním sportem začíná v pozdějším věku hůře. Děti se učí intuitivně a postupně jim tento nový způsob pohybu přejde “do krve”. Létání v jejich podání vypadá ladně a přirozeně, v tom vidím budoucnost a další rozvoj našeho sportu. Proto mám radost, že je o naše akce pro děti zájem. Přeji si, aby se k nám v budoucnu přidalo více dětí, které létání nadchne a bude pro ně plnohodnotným sportem.

Můžeš nám ukázat něco konkrétního z létání?

Podívejte se na naši závodní sestavu z mistrovství světa 2015 v Praze. Trénovali jsme ji rok, nějakých 60 hodin tunelového času. Vymýšleli jsme ji sami, bez pomoci choreografa a věřím, že to byla zatím ta nejpopulárnější sestava ve čtyřech, kterou kdy kdo zalétal. Už nyní je na co koukat a to je tento sport opravdu ještě v plenkách.