Jóga pro děti s angličtinou a pro koho je vhodná

Co si představit pod názvem Little Bubbles?

Projekt Little Bubbles - dětská jóga s angličtinou® byl založen v roce 2015. Propojuje dva, na první pohled neslučitelné světy. Dětskou jógu, která je zábavná, zklidňuje, rozvíjí fantazii a respektuje dětskou přirozenost, a angličtinu, která je dnešní době naprostou nezbytností, a když se ji budou děti učit od raného dětství, snadno ji pochytí a časem budou i aktivně používat. Tyto dva světy si spolu dokonale rozumí!

Jak vypadá lekce?

Vše vychází z příběhů, her a dětské bezprostřednosti. V každé lekci, která trvá hodinu, si protahujeme tělo od hlavičky k ploskám u nohy, učíme se relaxovat, odpočívat a pozorovat, co se uvnitř nás samotných děje. Každá hodina má své téma a skrze jógové pozice přizpůsobené dětem cestujeme, hrajeme si, poznáváme světadíly, zvířata i lidské emoce. U každého nového příběhu procvičíme spoustu nových anglických slovíček, budeme anglicky zpívat i básnit. Jógové pozice, které se s dětmi naučíme, nám nejenom vykouzlí úsměv na tváři, ale také pomohou od bolavých zad či nohou. A na závěr zavřeme oči, ponoříme se do vlastního světa a necháme volně plynout naše myšlenky. Budeme si vyprávět, budeme snít a budeme kýmkoliv se nám zrovna zachce.

Je potřeba, aby děti uměly základy jógy ještě předtím, než přijdou do bublinek?

Vůbec ne, my je to hravě naučíme! S těmi, kteří nemají s angličtinou zkušenosti, pracujeme pomalu, trpělivě a od základů. Nejprve se naučíme anglická slovíčka, která poté senzomotorickou metodou spojujeme do vět. V naší propracované metodice se soustředíme na slovní zásobu, kterou děti mohou používat v běžném životě. Ze zpětných vazeb od rodičů jsme si jistí, že to funguje. Například každá jógová pozice představuje jiného kamaráda, ke kterému je vytvořena originální básnička. Určitě tedy nevadí, když je dítě angličtinou “nepolíbené”. U dětí, pro které je angličtina běžnou záležitostí, používáme náročnější básničky, písničky, příběhy i slovní zásobu, aby to pro ně každou lekci byla ta správná “challenge”. Děti se srovnávají jedině samy se sebou, my v bublinkách totiž nesoutěžíme. Věříme, že každý, kdo dělá něco pro sebe a své tělo, je přeci vítěz!

Co si představit pod spojením “dětská jóga s angličtinou”?

Veškerá bublinková aktivita vychází z příběhů a básniček. Snažíme se děti vtahovat do děje, tvoříme lekce a nápady společně s nimi. Jelikož si stále hrajeme, děti si neuvědomují, že se zároveň učí jazyku nebo cvičí jógu. Neděláme s dětmi ta klasická dechová cvičení a hluboké předklony”. Neříkáme stroze, že slon se řekne anglicky elephant. Vše je reálné a intuitivní a v tom tkví to kouzlo. Navíc ke všem dětem přistupujeme velmi individuálně, maximum dětí v jedné skupině je 10, a tak máme čas a prostor s dětmi vědomě být a dávat jim naši plnou pozornost. Vedeme děti zkrátka ke spontánnímu a radostnému vnímání angličtiny a k tomu ke zdravému pohybu (dětské józe).

Jak se děti cítí v bublinkách?

Děti, se kterými pracujeme, jsou během hodiny šťastné, samy sebou a do bublinek se vždycky těší. Vidíme, že je třeba se jim nad rámec našeho programu věnovat a zajímat se o jejich nápady, myšlenky, pocity, radosti i starosti. Děláme to s nadšením a láskou a v tom vnímáme největší přidanou hodnotu naší práce. Jaká jiná investice se nám vrátí lépe než ta do dětí?

Jaké jsou naše silné stránky?

Nabízíme vlastní koncept - propojení zdravého pohybu (dětské jógy) a angličtiny. Bublinky stojí na propracované metodice a báječném týmu lektorek, které se aktivně podílejí na tvorbě celého programu. Pokrýváme větší portfolio služeb (pololetní kurzy, víkendové akce, příměstské tábory).

Pro jaké děti jsou Bublinky vhodné a pro jaké naopak nikoli?

Není nic jednoduššího, než si přijít naše lekce dětské jógy s angličtinou vyzkoušet a vaše malá bublinka sama uvidí, zda je to to pravé. Máme zkušenosti s různými dětmi. Cvičíme s onkologicky nemocnými dětmi, máme zkušenost s hypotonickými dětmi, s dětmi, které jsou autistické, hyperaktivní a mají další specifické potřeby. Vždy je to jen o komunikaci a spolupráci s rodiči. Je důležité si uvědomit, že poslední dobou diagnózy jako ADHD a ADD bývají značně nadužívané, je to spíš taková nálepka, kterou dáváme dětem, které potřebují jen naši pozornost. Každé dítě je pro nás jedinečné a výjimečné v jiné oblasti, vůbec nevadí, když ze začátku děti potřebují delší čas na pouhé pozorování lekce a mají vlastní tempo. Nenutíme děti ke cvičení, naopak respektujeme, že každému se někdy nechce nebo nemá náladu.

Máte ještě pochybnosti?

Když se řekne “dětská jóga”, je spousta rodičů, kteří začnou mít předsudky a v hlavě se jim objevují myšlenky typu: "Budou tam naše děti meditovat? Budou zpívat Óm a dávat si nohy za hlavu?” nebo “To není nic pro našeho Vlastíka, ten potřebuje akorát tak vyběhat! To naše Jarmilka nevydrží sedět hodinu v tureckém sedu! A když budeš zlobit, pošlu tě se zklidnit na jógu! A máš to!"

Jestli to máte podobně, přihlaste se na naši ukázkovou lekci a my Vám ukážeme hodnoty, na kterých Bublinky stojí a na které se můžete spolehnout. Budete příjemně překvapeni, co všechno dětská jóga s angličtinou dětem dává. Koukněte se na naši filozofii, na které si zakládáme a která je pro nás opravdu důležitá, nebo si přečtěte, kterých 7 dovedností si děti mohou odnést z Bublinek.